MEZOTERAPIA W DERMATOLOGII

 

Najważniejszymi wskazaniami dermatologicznymi do wykonywania zabiegów mezoterapii są:

 • odmładzanie skóry, rewitalizacja  i profilaktyka przedwczesnego starzenia się skóry ( m.in. z wykorzystaniem ww preparatu Restylane Vital, ale także NCTF 135, NCTF HA, Jalupro, StrechCare, CytoCare i in.)
 • rozstępy skórne
 • cellulit ( L-karnityna, krzemionka organiczna, rutyna, wyciąg z karczocha, wyciąg z rośliny Centella Asiatica, zestawy witamin)
 • wypadanie włosów, łysienie
 • przerosłe blizny i keloidy
 • przebarwienia skóry
 • twardzina ograniczona (w fazie zapalnej, z obecnością lilac ring).

 

Zgodnie z najnowszymi trendami  - zabiegi mezoterapii łączy się aktualnie z peelingami, a także wypełniaczami ( w czasie jednego zabiegu wykonuje się dwie lub trzy z wymienionych procedur). Takie kompleksowe podejście do skóry pacjenta pozwala na zniwelowania wielu defektów w czasie jednej procedury: niweluje zmarszczki, przebarwienia, nawilża i napina skórę sprawiając, że wyglądamy na wypoczętych i młodszych.

 

REWITALIZACJA SKÓRY TWARZY, SZYI I DEKOLTU ORAZ GRZBIETÓW RĄK

 

Iniekcja RESTYLANE Vital stymuluje produkcję kolagenu

     RESTYLANE® jest żelem kwasu hialuronowego, opartym na opatentowanej technologii NASHA.Unikalną cechą tej technologii jest proces stabilizacji, minimalnie modyfikujący łańcuchy kwasu hialuronowego. Daje to w konsekwencji jedyny produkt stabilizowany, różniący się od naturalnego kwasu hialuronowego poniżej 1%. W konsekwencji RESTYLANE® jest substancją niemal identyczną do naturalnego kwasu hialuronowego, występującego w każdym zdrowym organizmie.

     RESTYLANE Vital jest pierwszym reprezentantem nowej klasy produktów HYDROBALANS. RESTYLANE Vital - stabilizowany kwas hialuronowy pochodzenia niezwierzęcego powoduje aktywację fibroblastów, które w sposób charakterystyczny dla młodej skóry stymulują syntezę białek podporowych i rekonstrukcję włókien kolagenowych. U młodych ludzi fibroblasty są napięte i produkują dostatecznie dużo kolagenu, aby zapewnić skórze gładki wygląd. W miarę starzenia się organizmu fibroblasty wiotczeją i ilość produkowanego przez nie kolagenu spada, co przyczynia się do powstawania bruzd i zmarszczek. Po podaniu RESTYLANE Vitalwiotkie fibroblasty napinają się ponownie i w sposób typowy dla młodej skóry zaczynają uwalniać kolagen. Nowy naturalny kolagen przyczynia się do widocznej redukcji bruzd i zmarszczek w obrębie starzejącej się skóry. Dodatkowo, RESTYLANE Vital hamuje rozpad kolagenu wywołany przez kolagenazy, przyczyniając się do poprawy wyglądu skóry.

RESTYLANE Vital jest doskonałym rozwiązaniem korekcji miejsc, które mają opinię „trudnych do poprawy”, jak choćby szyja, czy dekolt. RESTYLANE Vital jest jedynym preparatem, dającym spektakularne rezultaty w poprawie wyglądu dłoni. Korzyści ze stosowania RESTYLANE Vital są widoczne przez wiele miesięcy po zabiegu.

Zgodnie z  wynikami badań klinicznych, zaleca się stosowanie RESTYLANE VitalTM w następującym protokole:
3 wizyty w odstępach 3-4 tygodniowych.

Niedawno zakończone badania kliniczne potwierdziły, że RESTYLANE VitalTM, jako jedyny wypełniacz kwasu hialuronowego, przywraca zanikającą w procesie starzenia się skóry zdolność do wytwarzania kolagenu.

Można dzięki niemu łatwo zwalczyć efekt wieloletniego działania słońca i nieuchronnego upływu czasu.

 

 

 

 

 

MEZOTERAPIA SKÓRY OWŁOSIONEJ GŁOWY  

 

Pomysłodawcą mezoterapii był Michael Pistor, który w 1952 roku zdecydował się zastosować leki wstrzykując je w skórę w celu leczenia migreny oraz zespołu bólowego towarzyszącego żylakom. W ten sposób omijał on układ pokarmowy i układ krążenia - dizałając szybciej i efektywniej. Początki mezoterapii w dermatologii sięgają lat 70-ych XX wieku. Wówczas to zaczęto stosować zabiegi w leczeniu łysienia plackowatego, świerzbiączki guzkowej czy też łuszczycy

    Mezoterapia to zabieg polegający  na powierzchownym ostrzykiwaniuskóry głowy przy użyciu substancji pobudzających  wzrost i zapobiegających wypadaniu włosów takich jak:

 • dekspantenol
 • minoksydyl
 • oligoelementy
 • krzemionka organiczna
 • witaminy (H, B6, B compleks i in)
 • leki przeciwzapalne
 • preparaty immunomodulujące
 • wyciagi roślinne 
 • inhibitor 5alfa reduktazy ( w łysieniu typu androenowego u panów)
 • i inne

        Składniki te są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta, moga byc podawane pojedynczo lub w tzw, koktajlach. Zabieg jest nieznacznie bolesny i nie ywmaga znieczulenia. Zabieg trwa 10-30 minut.  Bezpośrednio po zabiegu skóra głowy jest deliaktnie obrzęknięta, może być zaczerwieniona, u niektórych mogą się pojawić drobne zasinienia i strupki. Dolegliwości te zazwyczaj ustępują kilka dni po zabiegu. Po zabiegu nie powinno sie myć włosów ( w dniu zabiegu).


    Seria zabiegów planowana jest indywidualnie po przeprowadzeniu diagnostyki przyczyn łysienia. Na początku w tzw. fazie uderzeniowej mezoterapię wykonuje się 1 raz w tygodniu przez ok. 2 miesiące. Efektem serii zabiegów jest zahamowanie wypadania włosów, a także często widoczny odrost włosów pokrywający obszar łysienia.  Następnie można kontynuowac terapię powtarzając zabieg raz w miesiącu Ijest to tzw. leczenie podtrzymujące).       Mezoterapia skóry owłosionej głowy należy do zabiegów uzupełniajacych zasadniczą terapię. Aby uzyskać optymalny efekt zaleca się łączenie jej z odpowiednią dietą bogatą w składniki mineralne, witaminy, węglowodany, białka i tłuszcze. Istotną rolę w wzmocnieniu włosa i poprawieniu jego kondycji pełnią  także mikroelementy, cynk - niezbędny do produkcji keratyny (głównego budulca włosów), miedź - wpływająca na barwę i strukturę włosów oraz żelazo - składnik do produkcji keratyny, którego niedobór może prowadzić do przedwczesnego łysienia. Bardzo dobre rezultaty mezoterapii obserwowane są w łysieniu typu męskiego u mężczyzn, łysieniu plackowatym o umiarkowanym nasileniu, a także w łysieniu rozlanym o różnorodnych przyczynach.
W przypadku stwierdzenia podłoża hormonalnego wypadania włosów (np. w przebiegu nidoczynności tarczycy, hiperprolaktynemii, androgenizmu - zarówno pochodzenia płciowego jak i nadnerczowego) - nie wolno poprzestać na mezoterapii. W takiej sytuacji zabiegi mezoterapii poprawiają kondycję włosów oraz przyspieszają ich odrost towarzysząc prowadzonemu leczniu endokrynologicznemu.

 

     Zabiegów nie wykonuje się u kobiet w ciąży oraz w trakcie karmienia, u osób uczulonych na składnik danego preparatu, gdy w miejscu planowanego zabiegu wystepuja objawy zakażenia.

 

DELIKATNY LIFTING TWARZY - BEZ INGERENCJI CHIRURGICZNEJ


      Nowe preparaty do biorewitalizacji skóry oferuja możliwość jej napięcia i wzmocnienia, dzięki czemu mozliwe jest wyostrzenie rysów i wyrzeźbienie owalu twarzy zarówno bez ingerencji chirurgicznej, jak i bez stosowania kwasu polimlekowego. Mieszanina kwasu hialuronowego, DMAE, witaminy B5 oraz miedzi i cynku (StrechCare) pozwala na uzyskanie efektu liftingu oraz naprężenia skóry. Skóra staje się bardziej elastyczna, a jednocześnie jej koloryt ulega wyrównaniu. Zabiegi wykonuje się co 1-2 tygodnie (seria 4) metodą mezoterapii. By utrzymać efekt - zabiegi mozna powtarzać co miesiąc (4), a następnie co 2 miesiące. Zabiegi można uzupełniać stosując preparty CytoCare, intensywnie nawilżające i regenerujące skórę.

 
dr hab. n. med. Małgorzata Sokołowska Wojdyło, prof. nadzw. GUMed,  Gdynia ul. Batalionów Chłopskich 24;
tel
(058) 661-61-92, 607-297-835