TOKSYNA BOTULINOWA (BOTOX, DYSPORT)

 

 

    Dzięki toksynie botulinowej można w sposób szybki i mało inwazyjny usunąć zmarszczki twarzy, czy szyi, a także zniwelować pocenie się w obrębie pach, dłoni i stóp.

 

     Zmarszczki (czoło, lwia bruzda zwana bruzdą gniewu, kurze łapki, zmarszczki królicze w obrębie nosa, zmarszczki szyi i inne) usuwa się przeprowadzając trwający około 10 minut zabieg w czasie którego lekarz wstrzykuje w mięśnie odpowiedzialne za powstanie zmarszczek niewielkie ilości toksyny botulinowej w odpowiednim rozcieńczeniu. Toskyna podana do mięśnia zmniejsza lub całkowicie blokuje ( w zależności od zamierzenia lekarza i pacjenta) odbieranie przez mięsień impulsów nerwowych doprowadzając do jego rozluźnienia. Efektem jest wygładzenie zmarszczek widoczne (UWAGA!) kilka dni po zabiegu. Umiejętnie zastosowana toksyna botulinowa np. "otwiera oko" , a także łagodzi wyraz twarzy  i sprawia, że wyglądamy na wypoczętych i dobrych kilka lat młodszych. Sam zabieg nie wymaga znieczulenia. Po zabiegu można wrócić do codziennych zadań i czynności. Nie są wskazane masaże i ucisk okolicy ostrzykniętej (do momentu uzyskania efektu zabiegu) U pojedynczych pacjentów mogą pojawić się siniaczki w miejscu wkłucia igły, które można maskować makijażem. Sińce pojawiają się częściej u osób przyjmujących niektóre leki np. Aspirynę itp (jeśli jest taka możliwość - warto nie przyjmować leków niesteroidowych przeciwzapalnych przed już kilka dni przed zabiegiem).

 

    Efekt działania toksyny botulinowej utrzymuje sie od 4 do 8 miesięcy.  Różnice czasu trwania efekty wynikają z indywidualnych uwarunkowań pacjenta ( i na to nie mamy wpływu), ale także od tego czy pacjent pali papierosy, intensywnie się opala, korzysta z sauny itp. Jeśli zabieg powtarzamy kilkakrotnie   - czas utrzymywania się efektu jest dłuższy.  Jeśli nie powtórzymy zabiegu - skóra i tak będzie w lepszej formie, niż przed zabiegiem: będzie wypoczęta i bardziej elastyczna.    

 

    Przy bardzo zaawansowanych zmarszczkach - by je zlikwidować całkowicie czasem konieczne jest uzupełnienie zabiegu wypełniaczem. To, czy uzupełnienie będzie potrzebne można sprawdzić samemu w domu: wystarczy naciągnąć skórę wokół zmarszczki tak, by ją (zmarszczkę) maksymalnie rozprostować . Jeśli pomimo naciągnięcia skóry nadal widać kreskę, oznacza to, że sama toksyna botulinowa może zmarszczki nie zlikwidować całkowicie. Nie oznacza to oczywiście, że nie można wykonać zabiegu z samą toksyną botulinową. Sam zabieg wymaga jednak wówczas krótkiego komentarza dermatologa (by pacjent wiedział, czego może po zabiegu oczekiwać ).

  

     Toksyna botulinowa jest też znakomitym narzędziem ograniczającym nadmierne lub "wyłączającym" utrzymujące się w granicach normy pocenie się pach, dłoni i stóp. Zapraszam do CENTRUM WIEDZY  - do artykułu o nadpotliwości i metodach jej zwalczania.

 
dr hab. n. med. Małgorzata Sokołowska Wojdyło, prof. nadzw. GUMed,  Gdynia ul. Batalionów Chłopskich 24;
tel
(058) 661-61-92, 607-297-835