Porada dermatologa - toksyna botulinowa
Tzw. botoks (powinno się mówić toksyna botulinowa, ponieważ nazwa botoks pochodzi od komercyjnej nazwy preparatu), jest jedną z najniebezpieczniejszych toksyn na świecie. Jednak umiejętnie stosowana jest niezwykle pomocna zarówno w dermatologi estetycznej (które to zastosowanie jest znane powszechnie), jak i w innych dziedzinach medycyny. Toksyna botulinowa jest uwalniana przez zarodniki bakterii Clostridium botulinum i ma działanie neurotoksyczne, czyli oddziałuje na układ nerwowy człowieka. Przed erą dermatologii estetycznej, toksyna ta znana była jako przyczyna śmiertelnych zatruć pokarmowych po spożyciu nieświeżych wędlin (stąd inna nazwa: jad kiełbasiany - botulus oznacza po łacinie kiełbasę).

Znanych jest kilka odmian - tzw. serotypów toksyny botulinowej, różniących się nieco budową. Serotypy oznaczone A, B i E wywołują klasyczne zatrucie pokarmowe, ale dwa pierwsze z nich znajdują też zastosowanie w medycynie estetycznej.

Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej
W dermatologii estetycznej wykorzystuje się toksynę botulinową do korekcji następujących okolic ciała lub usunięcia zmarszczek:
- tzw. kurze łapki, czyli zmarszczki wokół oczu,
- pionowe zmarszczki pomiędzy brwiami (u nasady nosa, na czole),
- poziome zmarszczki czoła,
- zmarszczki skóry nosa,
- zmarszczki w obrębie wargi górnej,
- zmarszczki na granicy czerwieni wargowej,
- korekcja kącików ust,
- fałdy podbródka,
- korekcja głębokich zmarszczek (fałdów) prowadzących od nosa do kącików ust,
- korekta linii żuchwy,
- poziome zmarszczki szyi - tzw. linie Wenus,
- pionowe fałdy szyi (tzw. szyja indycza),
- korekta blizn.

Toksyna botulinowa jest też znakomitą substancją do niwelowania nadmiernej potliwości, zarówno dołów pachowych, jak i dłoni oraz stóp. Coraz częściej zabiegom tym poddają się osoby, które pocą się "normalnie" i po prostu chcą w pełni korzystać np. z uroków upalnego lata, czy też pracujące w pomieszczeniach ogrzewanych - marzące o braku śladów potu na koszuli czy bluzce.

Zastosowanier botoksu w medycynie konwencjonalnej
Już w 1978 roku przeprowadzono pierwsze badania wykorzystując toksynę botulinową w okulistyce, w leczeniu zeza spowodowanego nieprawidłowym kurczem mięśni dodatkowych oka. Zaczęto wykorzystywać tą substancję także w leczeniu kurczu powiek. W innych dziedzinach toksyna znalazła zastosowanie w terapii kurczu połowiczego twarzy i dolegliwościach neurologicznych o podobnym charakterze, czy też w dystonii szyjki macicy w ginekologii. Odmładzające właściwości toksyny botulinowej zostały najprawdopodobniej po raz pierwszy zaobserwowane nie przez dermatologa, ale przez chirurga zajmującego się zaburzeniami napięcia mięśni twarzy.

Jak działa botulina?
Toksyna botulinowa (BTX) wywołuje porażenie mięśni poprzez blokowanie substancji uwalnianej na poziomie połączenia nerwowo - mięśniowego i to właśnie działanie jest wykorzystywane przez lekarzy zajmujących się korekcją zmarszczek. Toksyna, podana w niewysokiej dawce, wywołuje pożądany efekt poprzez zablokowanie receptorów cholinergicznych. Jeśli się ją przedawkuje może wyzwolić działanie uboczne ze strony tzw. autonomicznego układu nerwowego.

Działanie toksyny botulinowej na zmarszczki nie jest widoczne natychmiast, lecz dopiero od 1 do 5 dni od iniekcji. Działanie to jest odwracalne, na co narzekają osoby regularnie powtarzające zabiegi w celu utrzymania pożądanego efektu estetycznego. Kurczliwość mięśni wraca do poziomu wyjściowego po około 4 - 6 miesiącach (po zastosowaniu preparatów dostępnych na naszym rynku). Jeśli porażenie utrzymuje się dłużej np. w obrębie czoła, powoduje zanik mięśni tego rejonu, co dla wielu stanowi efekt oczekiwany (mniejsza efektywność mięśni - mniejsza szansa na wytworzenie się zmarszczek). Ponadto kurczliwość mięśni powodujących powstanie "kurzych łapek" wokół oczu nasila się po około 6 miesiącach, ale mięsień osiąga około 70 - 80 proc. swojej wyjściowej masy, a więc korzystny wynik estetyczny utrzymuje się dłużej.

Przeciwwskazania
Przeciwwskazania do zastosowania toksyny botulinowej dzielą na bezwzględne, czyli takie, w których nigdy nie wolno lub nie ma sensu jej stosować i względne.

Do bezwzględnych przeciwwskazań należą:
- zespół Lamberta - Eatona, miastenia i inne schorzenie nerwowo - mięśniowe
- przyjmowanie leków:
a) aminoglikozydów, sukcynylocholiny, tubokuraryny, pankuronium (nasilają działanie BTX)
b) d-penicylaminy (może doprowadzić do wytworzenia przeciwciał jak w miastenii)
c) chlorochiny, hydroksychlorochiny, cyklosporyny (zmniejszają dizałanie toksyny botulinowej)
- równoległy zabieg plastyki powiek, czy ust w znieczuleniu miejscowym,
- ciąża i okres karmienia piersią,
- nadwrażliwość na dowolny składnik preparatu (np. na albuminy - czyli białko, znajdujące się w niektórych preparatach toksyny botulinowj),
- infekcje w miejscu planowanej iniekcji.

Do przeciwwskazań względnych należą:
- specyficzne warunki anatomiczne, mogące być przyczyną powikłań po zabiegu (np. opadnięcia powiek czy poszerzenia się nasady nosa),
- nierealne oczekiwania pacjenta/ klienta gabinetu,
- brak zrozumienia u osoby, która chce poddać się zabiegowi, potencjalnego ryzyka związanego z zabiegiem. Ryzyko jest co prawda minimalne, ale może niestety doprowadzić do powikłań - na szczęście odwracalnych.

Skutki uboczne
Zasadniczym efektem działania toksyny botulinowej jest uzyskanie młodego, pięknego wyglądu. Powikłania po zabiegi niestety mogą się zdarzyć - może to wynikać z niewłaściwie dobranej dawki preparatu lub z nieprawidłowego postępowania po zabiegu (np. samodzielnego masażu miejsca iniekcji itd.). Do skutków ubocznych (należy pamiętać, że są one odwracalne, czyli że nie zostają na zawsze) należą:
- zasinienia w miejscu iniekcji,
- asymetria w obrębie twarzy (łatwo korygowana przez dostrzyknięcie odpowiedniej dawki preparatu),
- opadnięte powieki,
- obniżona linia brwi,
- brwi spiczaste (mówimy tu o objawie Mefisto - przez część Pań w pełni akceptowanym, a wręcz pożądanym, gdyż otwiera on szeroko oko),
- opuchnięte oczy,
- łzawienie oczu,
- zaburzenia mowy, połykania.
Pacjent powinien zawsze zostać poinformowany przez lekarza o możliwych działaniach obocznych - winien otrzymać informację na ten temat, zaznajomić się z nią i podpisać zgodę na zabieg - takie są zasady wszystkich nowoczesnych gabinetów medycyny estetycznej.

Średnie koszty zabiegu
Koszty wynikają z wysokiej ceny ampułki preparatu (pomiędzy 760 zł a 1060 zł za 1 fiolkę - to cena samej substancji, bez kosztu zabiegu). Gabinety wyceniają zabieg w zasadzie podobnie - zawsze jest to wydatek kilkuset złotych za jedną okolicę (okolica to np. kurze łapki, albo czoło, albo zmarszczka pionowa między brwiami). Jeśli pacjent chce mieć wykonany zabieg na kilku okolicach jednocześnie, cena nie musi być prostą sumą. Należy pamiętać, że gabinety w których oferowana cena jest bardzo niska - mogą niestety proponować np. preparat bardzo rozcieńczony, który będzie działał bardzo krótko.
 
dr hab. n. med. Małgorzata Sokołowska Wojdyło, prof. nadzw. GUMed,  Gdynia ul. Batalionów Chłopskich 24;
tel
(058) 661-61-92, 607-297-835