Porady dermatologa - wypełniacze
Co to takiego? Są to substancje umożliwiające uzupełnienie ubytków tkanki podskórnej i/lub skóry, poprzez ich wtłoczenie w miejsce przeznaczone do korekcji.

Na rynku dostępne są obecnie materiały na bazie kolagenu pochodzenia zwierzęcego (np. bydlęcego, świńskiego) i pochodzenia ludzkiego (uzyskiwane na drodze metod bioinżynieryjnych lub ze zwłok), kwasu hialuronowego, kwasu polimlekowego, hydroksyapatytów wapniowych oraz polimetylmetakrylatu (PMMA).

Wypełniacze mają za zadanie doprowadzenie wyglądu osoby poddawanej zabiegowi do tzw. ideału, lub w celu korekcji defektu, który pacjentowi przeszkadza w jego wyglądzie.

Co to znaczy? Uznaje się, że cechy idealnej twarzy kobiecej to: dość wysokie i gładkie czoło, mały nos, brwi o kształcie łuku przypominające skrzydło mewy, szerzej osadzone gałki oczne, wyraźnie zarysowane kości policzkowe. Kształt twarzy powinien być zbliżony do serca, zwężać się ku dołowi z zachowaniem odpowiednich proporcji pomiędzy dolną a górną częścią twarzy. Czerwień wargowa powinna być dość obfita i oczywiście także proporcjonalna. Natomiast idealną twarz męską charakteryzują wystające brwi o poziomym układzie i nieznacznie łukowatym kształcie, głębiej i niezbyt szeroko osadzone gałki oczne, nieco większy nos, szerokie usta, kwadratowa dolna część twarzy oraz zrównoważone proporcje pomiędzy dolną i górną częścią twarzy z zarostem lub szorstką strukturą skóry w obrębie dolnej części twarzy.

W obliczu takich wymagań wypełniacze nie służą już tylko do prostego wypełnienia zmarszczek, choć nadal jest to podstawowe wskazanie.

Obecnie wypełnia się:
- tzw. dolinę łez, czyli zagłębienie biegnące od wewnętrznych kącików oczu w dół, zawsze powstające z wiekiem i nadające twarzy bardzo smutny wygląd,
- fałdy nosowo - wargowe,
- tzw. zmarszczki marionetki - idące od kącików ust w dół, często z towarzyszącym opadnięciem tych kącików,
- zmarszczki wokół ust - m.in. tzw. zmarszczki palacza,
- zmarszczki na czole.

Stosując preparaty o odpowiedniej gęstości i strukturze można także korygować owal twarzy - zaznaczyć kości policzkowe, unosić opadnięte policzki i zaznaczać linię żuchwy, czy wypełnić i skorygować kształt ust. Niektóre preparaty z kwasem hialuronowym, polimlekowym oraz hydroksyapatytami wapnia służą także do tzw. biorewitalizacji, czyli poprawy kondycji skóry twarzy, szyi i grzbietów dłoni. Część z nich umożliwia także usunięcie drobniutkich zmarszczek mimicznych wokół oczu, poprawę elastyczności skóry powiek dolnych i częściowe zniwelowanie cieni pod oczami (mezoterapia i rewitalizacja z wykorzystaniem preparatów kwasu hialuronowego o odpowiednim usieciowaniu i gęstości).

Większość zabiegów ma na celu zapobieganie lub/i niwelowanie efektów starzenia się skóry związanego z działaniem promieniowania słonecznego, fizjologiczną utratą tkanki tłuszczowej, zmianami w zakresie mięśni mimicznych twarzy, przebudową struktur kostnych i chrzęstnych związanych z wiekiem, oraz "przeciwdziałanie siłom grawitacji", które wraz z utratą elastyczności tkanek nadają twarzy zmęczony i smutny wygląd. Dzięki wypełniaczom można zachować lub przywrócić młody wygląd twarzy, szyi i dłoni, a także uniknąć lub odsunąć w czasie konieczność (oczywiście, jeżeli dana osoba odczuwa taka potrzebę) wykonania zabiegów inwazyjnych np. z zakresu chirurgii plastycznej (lifting i inne).

Przed zabiegiem pacjent powinien zostać poinformowany jaki preparat będzie zastosowany, jakie jest jego działanie oraz jakie są możliwe powikłania. Powikłania mogą być zarówno krótkotrwałe (obrzęk po zabiegu, siniaki itp.), jak i przewlekłe (odczyn na ciało obce - niestety stosunkowo częsty przy wypełniaczach trwałych - permanentnych, ale niezwykle rzadki przy stosowaniu np. preparatów z kwasem hialuronowym).

Przed zabiegiem należy dokładnie opisać pacjentowi jego przebieg oraz uprzedzić o możliwym dyskomforcie związanym z podawaniem preparatu. Osoba poddawana zabiegowi, po wykluczeniu bezwzględnych i względnych przeciwwskazań, powinna podpisać świadomą zgodę na zabieg oraz na wykonanie dokumentacji fotograficznej przed i po zabiegu. Fotografie są ważne zarówno dla lekarza jak i dla pacjenta, gdyż umożliwiają obiektywna ocenę skuteczności wykonanej procedury.

Dolegliwościom bólowym zapobiega się stosując miejscowo preparaty znieczulające w kremach. U osób bardzo wrażliwych na ból można wykonywać znieczulenia iniekcjami (lignokainą, bupiwakainą itp). Tak bywa np. przy korekcji ust albo owalu twarzy - środek znieczulający wstrzykuje się jak u stomatologa w odpowiednie miejsca w jamie ustnej. Większość zabiegów może być jednak wykonywana bez znieczulenia, a decyzję podejmują wspólnie lekarz i pacjent. Część pacjentów, po pierwszym zabiegu, rezygnuje ze znieczulenia twierdząc, ze ból trwa krótko i jest akceptowalny.

Jeśli uzupełniamy zmarszczki (fałdy nosowo - wargowe, dolina łez, zmarszczki na czole) lub korygujemy kształt ust, preparaty wypełniające wprowadzane są cieniutką igiełką, najczęściej wzdłuż korygowanej linii oraz często także w poprzek, pod nią, w celu podparcia zwiotczałej skóry. W przypadku biorewitalizacji (twarz, szyja, grzbiety dłoni), preparaty rozprowadzane są równomiernie na odpowiednim obszarze, igiełkami o różnej długości. Zabiegi trwają do 20 minut.

Nieco bardziej skomplikowany jest zabieg korekcji kształtu policzków z wykorzystaniem preparatów umiejscawianych bardzo głęboko w tkankach. Tu wymagan jest zastrzyk znieczulajacy w miejscu wprowadzania specjalnej kaniuli (wenflonu), przez którą podaje się preparat. Procedura jest dość kosztowna (w przypadku twarzy zniszczonej wiekiem jedna ampułka może nie wystarczyć), ale dzięki wypełnieniu obszarów odpowiadających za młody wygląd, osoby poddawane zabiegowi są praktycznie zawsze usatysfakcjonowane. Po wprowadzeniu wypełniacza lekarz zwykle musi rozmasować i tym samym równomiernie ułożyć w skórze materiał. Obrzęki po zabiegu zmniejsza się stosując zimne okłady. Pacjent powinien unikać samodzielnych manipulacji w obszarach poddanych zabiegowi, chyba że lekarz zaleci inaczej. Warto unikać znacznego wysiłku fizycznego, sauny i nasłonecznienia do 3. dni po zabiegu. Po ok. dwóch tygodniach pacjent powinien zgłosić się na kontrol.

U osób młodych najczęściej wykonywane są zabiegi wypełnienia zmarszczek czy korekcji kształtu ust. Zgodnie z wszelkimi światowymi wytycznymi, ze względu na bardzo dobry profil bezpieczeństwa, najczęściej stosuje się preparaty niepermanentne. Odchodzi się raczej od preparatów trwale wypełniających.

Zabiegi powtarzane są raz lub dwa razy w roku. Czas działania preparatu zależy od trybu życia pacjenta (papierosy czy opalanie znacznie go skracają). Warto podkreślić, iż część preparatów pobudza organizm do produkcji własnego kolagenu oraz zwiększa nawilżenie skóry poddanej zabiegowi, a więc końcowy efekt zabiegu nie jest wyłącznie wynikiem wypełnienia ubytku, ale i procesów zachodzących w tkance pod wpływem składników wypełniacza. Łatwo to zaobserwować przy korekcji ust: po kilku zabiegach usta w zasadzie nie wracają do wyjściowego kształtu, pozostają w lepszej kondycji niż pierwotna, nawet bez kolejnych, regularnie wykonywanych zabiegów.

W przypadku osób starszych często konieczne jest wykonanie serii zabiegów (prosta korekcja zmarszczek powinna być powtórzona po pół roku, a przy biorewitalizacji skóry powinniśmy wykonać 3 lub 4 zabiegi w odstępach tygodniowych lub miesięcznych). Zabiegi często łączy się z innymi np. na części twarzy wykonuje się wypełnienie lub biorewitalizację, a na części zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Należy pamiętać o zachowaniu odstępu pomiędzy zabiegami z wykorzystaniem wypełniaczy i laserów czy IPL, by nie zniwelować efektu uzyskanego pod wpływem zastosowania fillera.

Każdy z fillerów ma swoje wady i zalety:

- kolagen częściej wywołuje odczyny alergiczne,
- preparaty permanentne prowokują powstanie tzw. ziarniniaków, często rozlewających się wokół miejsca iniekcji, co uniemożliwia ich usunięcie,
- kwas hialuronowy, który występuje naturalnie w naszej skórze jest bezpieczniejszy, ale czas utrzymywania się preparatu w tkance jest dość krótki (od kilku miesięcy do roku). Efekty zabiegu nie zależą tylko od efektu mechanicznego wypełnienia, lecz także od pobudzenia tkanek do odnowy. Podobnie jest z preparatami z hydroksyapatytami wapnia i kwasem polimlekowym, przy czym w tych dwóch ostatnich przypadkach efekt zabiegu nie jest natychmiastowy.

Ponieważ przy wykonywaniu wspomnianych zabiegów dochodzi do naruszenia ciągłości skóry, zawsze istnieje ryzyko powikłań mogących wymagać interwencji lekarskiej. Dlatego zabiegi powinny być wykonywane przez lekarza.

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zabiegów są:

- wcześniejsze ostre reakcje alergiczne lub toksyczne na zaplanowany do zastosowania preparat,
- dodatni wywiad w kierunku anafilaksji (wstrząs alergiczny),
- alergia na bardzo wiele antygenów (także nie związanych z planowanym zabiegiem),
- implanty w obrębie tkanek na obszarze poddawanym zabiegowi,
- sklerodermia.

Względne przeciwwskazania (czyli takie, w których nie ma zagrożenia życia podczas i po zabiegu):

- blizny przerosłe lub keloidy u pacjenta poddawanego zabiegowi (ryzyko nieestetycznej blizny w miejscu zabiegu)
- choroby autoimmunologiczne (wole Hashimoto, toczeń rumieniowaty i inne)
- aktywny stan zapalny lub infekcja w miejscu planowanego zabiegu (tu należy najpierw zniwelować objawy i można wykonać zabieg)
- planowana intensywna aktywność pacjenta w ciągu najbliższych 72 godzin (sauna, wysiłek fizyczny, opalanie itd.)

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są też nierealne oczekiwania pacjenta co do efektów kosmetycznych zabiegu. Niestety, nie zawsze po jednym zabiegu można uzyskać wymarzony przez pacjenta efekt. Wciąż częstym ograniczeniem dla pacjenta są koszty zabiegów wynikające z cen preparatów (cena samego materiału: najczęściej od 450 zł do 1200 zł). Pacjent musi być przed zabiegiem poddany konsultacji, lekarz zaś powinien poinformować go jaki efekt można uzyskać w zależności od zastosowanej techniki - być może uzyskany efekt będzie korzystniejszy (w relacji np. do ceny), gdy wykona się serię zbliżonych zabiegów, np. peelingów.
 
dr hab. n. med. Małgorzata Sokołowska Wojdyło, prof. nadzw. GUMed,  Gdynia ul. Batalionów Chłopskich 24;
tel
(058) 661-61-92, 607-297-835